Baskytarista Štěpán na cestě do Magadanu

Magadan - Černouškovo město milené

Štěpán Černoušek - pan basa
    Pravidelní návštěvníci koncertů Ahmeda jistě postřehli, že během měsíce září na žádné vystoupení nemohou zajít. Ahmed bude totiž celý měsíc postrádat svého baskytaristu Štěpána Černouška, který s baskytarou a batohem vyrazil na sólové turné do Republiky Sacha (Jakutska) a Magadanské oblasti. Alternativně naladěný koncertní program pro sólovou baskytaru a pokašlávání Štěpán nazval "Muž v pustině / Mužčina v glubinke". Většina performancí proběhne bez účasti lidských diváků přímo v lůně drsné severské přírody v povodí řek Aldan a Kolyma, kterou prochází takzvaná Kolymská trasa, důležitá silniční tepna spojující Chandygu s Magadanem. Ekologicky orientovaný hudebník chce sérií koncertů odehraných pro divokou zvěř upozornit na závažný problém odlehlého severoazijského reginu, kterým je vzrůstající provoz po zmíněné silnici (podle čerstvých zpráva denně zhruba 3 vozy).

V následujícím denně aktualizovaném deníku se máte možnost dovědět o tom nejzajímavějším, co nadějného alternativního umělce na cestě potkalo.

Štěpáne, přejeme Ti šťastnou cestu a magadanským zvířátkům hluboký umělecký zážitek!

30.8. - V podvečerních hodinách Štěpán vyráží po železnici z Prahy do Moskvy

31.8. - Odpoledne do baskytaristova kupé nastupuje Sergej Bogatyrev, šéf umělecké agentury "Rodnaja Čukotka" z Pěveku, který má na starosti jakutskou část Štěpánova turné (Něrjungri - Chandyga). Večer Sergej vypráví veselé i teskné příhody ze života ledních medvědů, vojáků a polárníků v jeho rodném Pěveku.

Automobilisté si mohou koupit automapu kolymské trasy
1.9. - Ráno přibývá umělec i jeho agent do Moskvy. Večer oba nasedají do vlaku Moskva - Chabarovsk.

2.9. - Štěpánův vlak projíždí stanicemi Jaroslavl pasažirskij a Kotělnič I.

3.9. - Za okny uplývají Jekatěrinburg i Omsk.

4.9. - Průjezd Novosibirskem, Ačinskem a Krasnojarskem. Den věnovaný osobní hygieně.

5.9. - Štěpán po ránu vystupuje na stanici Tajšet, kde začíná Bajkalsko-amurská magistrála. Po výslechu na policejní stanici příjemně a družně stráví pět hodin ve frontě na jízdenky do Něrjungri přes Tyndu, hlavní město BAMu. Odpoledne se Štěpán seznamuje s historií i současností čtyřicetitisícového města, navštěvuje Birjusinskou LBP a dům-muzej hrdinů Sovětského Svazu Zoji a Aleksandra Kosmoděmjanských. Pozdě večer vyráží na Tyndu.

Jakutský podzemní koncert osobně domluvil v Institutu věčně zmrzlé půdy kytarista Jan Žemlička
6.9. - Baskytarista si přivstane, aby v časných ranních hodinách popatřil na hráz bratské přehrady. Průjezd Usť-Kutem a Severobajkalskem.

7.9. - Umělcův vlak zastavuje po půlnoci v Severomujsku. Odpoledne je tu první dotek s Jakutskem - půlhodinová zastávka v obci Chani a krátký improvizovaný koncert pro místní železničáře. Večer příjezd do Tyndy následovaný dalším krátkým vystoupením pro mladé bamovce. V noci se Štěpánův přímý vůz vydává vstříc Republice Sacha.

8.9. - Nad ránem se Štěpánovi otevírá nezapomenutelné panoráma města Něrjungri - centra něrjungrské černouhelné pánve. Večer hraje Štěpán šestihodinový koncert místním zasloužilým pracovníkům těžebního průmyslu.

9.9. - Návštěva povrchového uhelného dolu spojená s ochutnávkou jihojakutských vodek a sluchovou degustací jihojakutských dialektů.

10.9. - Cesta autokarem po trase Něrjungri - Aldan - Jakutsk. Fakultativní zastávky na turisticky přitažlivých místech. Večer překonává autokar přívozem řeku Lenu. Konečně Jakutsk! Štěpán obřadně líbá hroudu věčně zmrzlé hlíny.

Lena - matka jakutských řek
11.9. - Noc strávená v Pokrovsku, hlavním městě jakutského cementárenského průmyslu. Performance uprostřed věčně zmrzlé půdy. Štěpán v podzemí ve zkušebním vrtu institutu Institutu věčně zmrzlé půdy (Institut merzlotověděnija) komunikuje pět hodin prostřednictvím svého nástroje s věčně zmrzlým duchem planiny Tujmaada.

12.9. - Projížďka traktorem po neporušené přírodě v okolí severoazijské metropole. Zbytek dne věnován hygině, kontemplaci a rozmlouvání s duchem planiny Tujmaada a s duchem řeky Leny. K večeru se Štěpánovi vyderou z hrdla skřeky šamanské písně. "Bude z tebe dobrý Jakut", ocení baskytaristu spolubydlící na hotelovém pokoji a Štěpán je hrd.

13.9. - Rozloučení s Jakutskem. Brzy ráno Štěpán i se svým průvodcem nastupuje na loď, aby plul po Leně a Aldanu do Chandygy. Průjezd Čerektejem, Chara-Aldanem a Krest-Chaldžajem, večer příjezd do Chandygy.

14.9. - Po noci strávené v chandygském hotelu Chandyga na ulici Parižkoj komuny se Štěpán loučí se svým dosavadním průvodcem Sergejem Bogatyrevem. Mostostavitelé ani geologové nechtějí hudebníka vzít do svých automobilů, proto se Štěpán vydává na silnici do Magadanu. Hodný šofér ho odváží do obce Ťoplyj Ključ.

15.9. - Dlouhé čekání na stop za Ťoplým Ključem. Přátelství s polární liškou. Štěpán hraje stromům a keřům. Přijíždí dvojice hodných recidivistů a odváží umělce do obce Razvilka. Cestou se Štěpán seznamuje s tvorbou kapely Butyrka.

16.9. - Den věnovaný higieně v Razvilce. Kolymská trasa je prázdná, dnes jelo o dvě auta méně, než je dlouhodobý normál. Teprve večer hudebník nasedá do Kamazu, který jede na Usť-Neru.

Magadan připravil Štěpánovi důstojné uvítání
17.9. - Nocleh na Korbě vozu v pohoří Suntar Chajata. Na Štěpánově baskytaře přistála první sněhová vločka tohoto léta. Cestou přes zbytky obcí Kjubeme, Agajakan a Tomtor poslouchá Štěpán Černoušek tajemnou hudbu motoru sovětské výroby. Večer přijíždí do desetitisícového zlatokopeckého střediska Usť Něra. Pozdě v noci probíhá koncert pro zasloužilé zlatokopy, kteří do kulturního saloonu dorazili ze svých srubů na bujných vraných náklaďácích.

18.9. - Cesta maršrutkou Usť-Něra - Magadan. Hudebník se přátelí s mechy, lišejníky, vodkou a zlatokopy, jen pro ně zní během krátkých přestávek na náročné trase teskné severské písně. Průjezd Burustachem, Artykem, Usť Chakčanem a Kadykčanem.

19.9. - Průjezd Susumanem. Pohoštění lihovinou, o které se starají dva zlatokopečtí spolujezdci, připravuje Štěpána o zbytky vědomí. Večer příjezd do cíle, administrativního centra Magadanské oblasti, města Magadanu.

20.9. - Pobyt v Magadanu. Seznámení s historií a současností města. Návštěva perly místního vlastivědného muzea - mamutíka Dímy. Intensívní pocit štěstí. Odpočinek.

21.9. - Koncert v Parku kultury a oddechu se setkává s nadšeným přijetím.

22.9. - Rozloučení s Magadanem. Vřelé stisky rukou a šťavnaté polibky. "Brzy se vrátím", slibuje dojatý Štěpán na letišti Sokol srocenému davu. Přílet do Moskvy. Den má Štěpán delší o 8 hodin. Třicátou první hodinu dne odjíždí umělec rychlíkem Moskva - Praha

23.9. - Průjezde Minskem, výměna podvozků v Brestu.

24.9. - V ranních hodinách doráží unavený, ale šťastný baskytarista na pražské hlavní nádraží.

zpět