Ahmed natočil novou desku

Začátkem listopadu předvede Ahmed posluchačům svůj nový produkt kategorie CD. Křest alba, které vydalo brněnské hudební nakladatelství Indies a které dostalo pěkný cizokrajný název Magadan proběhne:

  • 4. listopadu 2004 v brněnském klubu Alterna (jedná se o tzv. brněnský křest),
  • 10. listopadu 2004 v pražském klubu Futurum (tzv. pražský křest).

Skupina naléhavě žádá všechny zájemce o CD, aby se na některý z uvedených křtů dostavili v čistém a střízlivém stavu a nový hudební nosič si zakoupili.

Následující informace je určena výhradně těm zájemcům o nové Ahmedovo album, kteří nechtějí kupovat tzv. "zajíce v pytli".Co je Magadan?

Magadan je město na severovýchodě Ruské federace. Vznikl v třicátých letech 20. století jako středisko nápravně-výchovných táborů NKVD SSSR. Městem se stal v roce 1939, dnes žije v Magadanu přes 120 tisíc obyvatel. Od roku 1953 je správním centrem Magadanské oblasti (461 tis. km2, dnes kolem 250 tis. obyvatel).

Magadan je druhé studiové album pražské skupiny Ahmed má hlad. Skupina ho nahrála a smíchala ve studiu Jámor během září a října 2004. Deska, na níž hraje a zpívá 8 členů kapely a 5 hostů, obsahuje 17 písní. Název dostala na počest města Magadan.

Magadan je druhá píseň na nahrávce Magadan. Obsahuje poněkud zkreslené vylíčení cesty baskytaristy Štěpána Černouška z Jakutsku do Magadanu v létě 2003. Štěpán putování do Magadanu v rozporu s textem písně přežil a jako výraz díků navrhl pojmenovat nové Ahmedovo CD názvem Magadan.

Co je balalajka?

Balalajka je ruský a ukrajinský strunný lidový hudební nástroj. Balalajka mívá dvě, tři nebo čtyři struny naladěné do molového akordu. Charakteristického zvuku dociluje hráč, zpravidla Rus či Ukrajinec, drnkáním. Schopnost hrát na balalajku mívají Rusové a Ukrajinci často vrozenu.

Balalajka je konkretizovaný hudební symbol, který uchvátil Ondřeje Ježka, zvukaře a rytmizátora Ahmedovy desky Magadan. Především jeho zásluhou se podařilo do ducha alba Magadan vtělit ideu abstraktní balalajky.

Balalajka je nástroj, jehož zvuk se objevuje v deváté písni alba Magadan nazvané Javor. Tři molové akordy na balalajce Andreje Novika usilovným neumělým drnkáním vyloudil Jan Žemlička.